
Zabytek z pierwszej połowy XIXw., wystawiony w stylu klasycystycznym. Architektem budowli, potrzebnej po pożarze starszej świątyni, był ceniony K.F. Schinkel. Wieża zegarowa jest starsza, ukończono ją w 1880r. Kościół Świętej Trójcy może się poszczycić pięknym i wiekowym wyposażeniem, m.in. kielichem mszalnym z XVIIIw., kunsztownymi organami i wieloma obrazami.

Neogotycki przybytek o ciekawej architekturze i niebanalnej historii. Początkowo, od 1910 roku, był to Ewangelicki Dom Ludowy, gdzie głównie katechizowano młodzież. W 1933 r. budynek kupili katolicy i przerobili na kaplicę, a od 1948 r. ruszyła budowa kościoła. Świątynia wyróżnia się nietypowymi organami, wieloma barwnymi witrażami i freskiem nad prezbiterium.

Ruiny polowej kwatery głównej najwyższego dowództwa III Rzeszy, funkcjonująca na pełnych obrotach od 1941 do 1944 roku. Potężny i silnie umocniony kompleks wielkości 250ha tworzyły m.in. bunkry, magazyny, dworzec kolejowy i lotnisko. Pracowało tu ponad 2000 osób. W Wilczym Szańcu doszło do słynnego, nieudanego zamachu Clausa von Stauffenberga na Adolfa Hitlera.

Wśród najciekawszych zabytków architektury Mrągowa możemy zaliczyć przede wszystkim świątynie miasta. Najstarszą wśród nich jest zbudowany w XVIII w. kościół ewangelicki z płytą nagrobkową z 1785 r...

Ciekawa architektura i dysponująca bogatymi zbiorami placówka edukacyjno-kulturalna w jednym. Wystawy stałe prezentują dwa odmienne tematy - jedna pokazuje niezwykłe bogactwo mazurskiej fauny, druga koncentruje się na starożytnych i średniowiecznych dziejach regionu. Filia Muzeum Warmii i Mazur mieści się w zabytkowym, neoklasycystycznym ratuszu z 1825 roku.

Zabytkowa twierdza z późnego średniowiecza - obecnie przerobiona na hotel, jednak w znacznej części udostępniona do zwiedzania. W muzeum nie brakuje ciekawych eksponatów. Ryński zamek powstał jako siedziba zakonnego prokuratora, jednak szybko przeniósł się tu sam komtur. Wielokrotnie przebudowywana budowla nie raz zmieniała swoje przeznaczenie i charakter.

Na niepowtarzalną atmosferę pobytu w Mikołajkach niebywały wpływ ma stylowa zabudowa. Najbardziej charakterystyczne dla tego mazurskiego kurortu są parterowe i jednopiętrowe kamieniczki, wybudowane na początku XX stulecia. Z tego samego okresu pochodzi neogotycki kościół pw. MB Różańcowej. Najwięcej architektonicznych perełek stoi przy ulicy Michała Kajki.

Zabytkowa forteca, wybudowana w połowie XIX wieku na żądanie króla Prus Fryderyka Wilhelma IV. Potężne mury uformowano w kształt gwiazdy, a każde z sześciu ramion wieńczył umocniony bastion. Całość otaczały ziemne wały i fosy. Konstrukcja zachowała się w niezłym stanie. Głównym pomysłodawcą wzniesienia twierdzy był królewski minister wojny Hermann von Boyen.