Zabytki w Mikołajkach

(8)
0.1 km od centrum

Zabytek z pierwszej połowy XIXw., wystawiony w stylu klasycystycznym. Architektem budowli, potrzebnej po pożarze starszej świątyni, był ceniony K.F. Schinkel. Wieża zegarowa jest starsza, ukończono ją w 1880r. Kościół Świętej Trójcy może się poszczycić pięknym i wiekowym wyposażeniem, m.in. kielichem mszalnym z XVIIIw., kunsztownymi organami i wieloma obrazami.

0.6 km od centrum

Neogotycki przybytek o ciekawej architekturze i niebanalnej historii. Początkowo, od 1910 roku, był to Ewangelicki Dom Ludowy, gdzie głównie katechizowano młodzież. W 1933 r. budynek kupili katolicy i przerobili na kaplicę, a od 1948 r. ruszyła budowa kościoła. Świątynia wyróżnia się nietypowymi organami, wieloma barwnymi witrażami i freskiem nad prezbiterium.

31.2 km od centrum

Ruiny polowej kwatery głównej najwyższego dowództwa III Rzeszy, funkcjonująca na pełnych obrotach od 1941 do 1944 roku. Potężny i silnie umocniony kompleks wielkości 250ha tworzyły m.in. bunkry, magazyny, dworzec kolejowy i lotnisko. Pracowało tu ponad 2000 osób. W Wilczym Szańcu doszło do słynnego, nieudanego zamachu Clausa von Stauffenberga na Adolfa Hitlera.

19.2 km od centrum

Wśród najciekawszych zabytków architektury Mrągowa możemy zaliczyć przede wszystkim świątynie miasta. Najstarszą wśród nich jest zbudowany w XVIII w. kościół ewangelicki z płytą nagrobkową z 1785 r...

19.0 km od centrum

Ciekawa architektura i dysponująca bogatymi zbiorami placówka edukacyjno-kulturalna w jednym. Wystawy stałe prezentują dwa odmienne tematy - jedna pokazuje niezwykłe bogactwo mazurskiej fauny, druga koncentruje się na starożytnych i średniowiecznych dziejach regionu. Filia Muzeum Warmii i Mazur mieści się w zabytkowym, neoklasycystycznym ratuszu z 1825 roku.

15.2 km od centrum

Zabytkowa twierdza z późnego średniowiecza - obecnie przerobiona na hotel, jednak w znacznej części udostępniona do zwiedzania. W muzeum nie brakuje ciekawych eksponatów. Ryński zamek powstał jako siedziba zakonnego prokuratora, jednak szybko przeniósł się tu sam komtur. Wielokrotnie przebudowywana budowla nie raz zmieniała swoje przeznaczenie i charakter.

0.1 km od centrum

Na niepowtarzalną atmosferę pobytu w Mikołajkach niebywały wpływ ma stylowa zabudowa. Najbardziej charakterystyczne dla tego mazurskiego kurortu są parterowe i jednopiętrowe kamieniczki, wybudowane na początku XX stulecia. Z tego samego okresu pochodzi neogotycki kościół pw. MB Różańcowej. Najwięcej architektonicznych perełek stoi przy ulicy Michała Kajki.

28.2 km od centrum

Zabytkowa forteca, wybudowana w połowie XIX wieku na żądanie króla Prus Fryderyka Wilhelma IV. Potężne mury uformowano w kształt gwiazdy, a każde z sześciu ramion wieńczył umocniony bastion. Całość otaczały ziemne wały i fosy. Konstrukcja zachowała się w niezłym stanie. Głównym pomysłodawcą wzniesienia twierdzy był królewski minister wojny Hermann von Boyen.