Ratusz - Muzeum Warmii i Mazur

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Z pewnością wartym odwiedzin miejscem w nieodległym od Mikołajek Mrągowie jest dawny ratusz, zbudowany w 1825 r. Miejskie władze - nie licząc urzędu stanu cywilnego - przeniosły się już w inne miejsce. Obecnie przeważającą część XIX-wiecznego, wzniesionego w stylu neoklasycystycznym zabytku i przyległej Wartowni Bośniaków zajmuje oddział olsztyńskiego Muzeum Warmii i Mazur. Są w nim prezentowane zbiory dotyczące historii Mrągowa i jego okolic a także postaci, które odegrały w nich znaczącą rolę. Swoją siedzibę mają tu też organizacje społeczne.

Ratuszowe muzeum przygotowało dla turystów dwie stałe wystawy. "Świat zwierząt Pojezierza Mazurskiego" prezentuje niezwykłe bogactwo przyrodnicze tego regionu - a zwłaszcza fauny. Ekspozycja fotografii, tablice edukacyjne i spreparowane okazy pozwalają poznać wybrane gatunki, m.in. wilki, bobry, orły bieliki, bociany białe, daniele (i inne jeleniowate) czy wydry. Charakter tej prezentacji ma na uwadze przede wszystkim potrzeby dzieci i młodzieży szkolnej.

Natomiast wystawa "Okolice Mrągowa w pradziejach" wzbudzi niemałe zainteresowania w pasjonatach historii. Ściślej rzecz biorąc: prehistorii. Clou tej części stanowią eksponaty, których wiek liczy się w kilku tysiącach lat. Najstarszym skarbem, jaki posiada mrągowskie Muzeum Warmii i Mazur, jest kunsztownie zdobiony grot z rogu łosia, odnaleziony nad jeziorem w okolicach Piecek - powstał prawdopodobnie ok. 10 000 lat przed naszą erą. Nie zabrakło przy tym informacji i przedmiotów z późniejszych, "cywilizowanych" okresów starożytności i wczesnego średniowiecza.

Cennik

Wejściówki do oddziału Muzeum Warmii i Mazur w ratuszu w Mrągowie:

  • bilety ulgowe - 5 zł
  • bilety normalny - 7zł
  • bilety rodzinne - 13 zł w modelu 2+1, 16 zł w modelach 2+2, 1+3 oraz 2+3
  • we wtorki - oglądanie wystaw stałych bezpłatnie, wstęp na wystawy czasowe 2 zł
Mini przewodnik

Ciekawa architektura i dysponująca bogatymi zbiorami placówka edukacyjno-kulturalna w jednym. Wystawy stałe prezentują dwa odmienne tematy - jedna pokazuje niezwykłe bogactwo mazurskiej fauny, druga koncentruje się na starożytnych i średniowiecznych dziejach regionu. Filia Muzeum Warmii i Mazur mieści się w zabytkowym, neoklasycystycznym ratuszu z 1825 roku.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja