Ewangelicki kościół Świętej Trójcy

Klasycystyczna świątynia protestancka, wznoszona w latach 1841-42. Charakterystyczną, wyróżniającą się pejzażu Mikołajek wieżę zegarową dobudowano “nieco” później, w 1880 roku. Projektantem budowli był ceniony architekt, Karol Fryderyk Schinkel.

Kościół Świętej Trójcy powstał po tym, jak poprzedni przybytek został zniszczony przez pożar w zbyt dużym stopniu, by nabożeństwa można było odprawiać bezpiecznie. Miejscowy pastor, niejaki Skupch, w 1834 r. potroił kościelną dziesięcinę, by zdobyć środki na budowę nowej świątyni. Zapewne wyjątkowo dużo kosztowało wykonanie sklepienia z ozdobnymi kasetonami oraz kunsztowne organy, zbudowane przez ełckiego mistrza Scherweita.

W wyposażeniu kościoła zachowało się sporo wiekowych elementów o dużej wartości historycznej. Szczególnie cenny jest przechowywany w skarbcu mszalny kielich, pochodzący z 1772 r. Ściany zdobią pamiątkowe tablice i religijne obrazy - najstarsze pochodzą z XVII wieku. Na szczególną uwagę zasługują portrety dwóch wyjątkowo zasłużonych dla wiernych i miejscowości pastorów, umieszczone w prezbiterium. Jednym z nich jest Andrzej Kowalewski, nazywany “pruskim Hiobem”.

Tuż obok kościoła mieści się Muzeum Reformacji.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz