Wilczy Szaniec

8 km na wschód od Kętrzyna, na skraju wsi Gierłoż znajduje się „Wilczy Szaniec” czyli w latach 1941-44 kwatera główna Adolfa Hitlera. Było to zamaskowane i otoczone zasiekami oraz polami minowymi miasteczko o powierzchni ok. 250 ha, w którym znajdowały się m.in. schrony, baraki, lotniska i dworzec kolejowy.

Jego załogę tworzyło ponad 2000 osób, oprócz wojskowych, kucharze, fryzjerzy, lekarze, stenografowie i sekretarki. To w nim oprócz Hitlera przebywali i pracowali Hermann Goring, Heinrich Himmler, Martin Bormann, Wilhelm Keitel, Joseph Goebbels, dr Fritz Todt, Albert Speer. Odwiedzili to miejsce przedstawiciele państw współpracujących z hitlerowskimi Niemcami, m.in. Benito Mussolini, Munos Grandes, Hiroshi Oshima, Jozef Tiso.

To tutaj 20 lipca 1944 r. pułkownik hrabia Claus Schenk von Stauffenberg dokonał nieudanego zamachu na Adolfa Hitlera. Budynki kwatery zostały zniszczone w 1945 r., jednak jej rozminowanie trwało do 1955 r. Do zwiedzania udostępniono ją w 1959 r. „Wilczy Szaniec” choć nader ciekawy robi wyjątkowo przygnębiające wrażenie.

Znajdują się w nim dwie tablice pamiątkowe, jedna poświęcona Clausowi Schenkowi hrabiemu von Stauffenberg, druga polskim saperom, którzy zginęli w czasie rozminowywania kwatery.

Dodatkową atrakcją turystyczną jest strzelnica z replikami ASG - arsenał w przeważającej części stanowią modele przypominające niemieckie karabiny i pistolety maszynowe z czasów II Wojny Światowej, jest też kilka "zwykłych" sportowychwiatrówek. Istnieje również możliwość udania się na małą przejażdżkę po dawnym kompleksie wojskowym pojazdem z epoki.

UWAGA - spółka, która od 2012 r. była dzierżawcą Wilczego Szańca, prawdopodobnie straci kontrolę nad terenem. Właściciel, czyli nadleśnictwo Srokowo, wypowiedziało umowę ze względu na nieprzestrzeganie jej warunków - m.in. wykonania remontów i modernizacji. Jako że 24 II 2017 r. Sąd Apelacyjny przyznał leśnikom rację w sporze, należy spodziewać się sporych zmian w Wilczym Szańcu.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz