Kościół Matki Bożej Różańcowej

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Kameralna i niewielka, za to bardzo ładna i stylowa świątynia z pierwszej dekady XX wieku. Początkowo był to Ewangelicki Dom Ludowy, który służył wiernym przede wszystkim jako salka katechetyczna. Około 1933 roku posesję zakupił katolicki biskup Maksymilian Koller, rozpoczęła się też przebudowa budynku - powstały kaplica i prywatne mieszkanie.

W 1948 r. rozpoczęto przekształcanie zdewastowanego w wyniku wojny Ewangelickiego Domu Ludowego w neogotycki kościół z prawdziwego zdarzenia. W środku uwagę przyciągają liczne witraże, nietypowo “rozłożone” na całej długości empory organy oraz kunsztowne malowidło nad prezbiterium, ilustrujące Objawienie Matki Bożej w Gietrzwałdzie, do którego miało dojść w 1877 r.

W późniejszych latach kościół Matki Bożej Różańcowej w Mikołajkach wzbogacono m.in. o wieżę z dwoma dzwonami (to dla uczczenia czwartej pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny),wykonane z drewna dębowego ołtarze boczne czy grotę z figurą Matki Bożej Różańcowej z Lourdes.

Mini przewodnik

Neogotycki przybytek o ciekawej architekturze i niebanalnej historii. Początkowo, od 1910 roku, był to Ewangelicki Dom Ludowy, gdzie głównie katechizowano młodzież. W 1933 r. budynek kupili katolicy i przerobili na kaplicę, a od 1948 r. ruszyła budowa kościoła. Świątynia wyróżnia się nietypowymi organami, wieloma barwnymi witrażami i freskiem nad prezbiterium.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja