Sorkwity

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Do wsi Sorkwity oddalonej od Mikołajek 34 km na zachód warto wybrać się nie tylko z myślą o rozpoczęciu tam spływu kajakowego rzeką Krutynią. W tej miejscowości położonej nad jeziorami Gielądzkim i Lampackim znajduje się bowiem kilka godnych uwagi zabytków.

Jednym z nich jest neogotycki pałac wzniesiony w latach 1850-56 przez rodzinę Von Mirbach na miejscu wcześniejszej, XVIII-wiecznej rezydencji Jana Zygmunta Bronikowskiego. W 1914 r. obiekt spłonął, po czym w latach 20 XX w. został odbudowany. Wystawiono go z czerwonej cegły, na planie przypominającym literę U. W jego północno-wschodnim narożu dominuje oktagonalna wieża.

Obecnie w pałacu znajduje się hotel. Innym, cennym zabytkiem we wsi jest kościół ewangelicki wzniesiony w 1689 r., przy czym wieżę dostawiono go niego na początku XVIII stulecia, w którym został tez przebudowany.

Ozdobę kościoła stanowi niewątpliwie późnorenesansowy ołtarz główny oraz barokowa ambona a także późnorenesansowa loża patronacka z herbami dawnych właścicieli miejscowości - familii von Schlieben i von Groeben. Przy świątyni znajduje się obelisk ustawiony tu na pamiątkę twórcy służby zdrowia w armii pruskiej i jej generalnego lekarza, urodzonego w Sorkwitach Jana Fryderyka Goerke oraz XIX-wieczna pastorówka.

Wartym zobaczenia jest także zbudowany pod koniec XIX w., żelazny most kolejowy, przerzucony nad strugą łączącą jeziora, nad jakimi leży wieś. Rozciąga się z niego miły widok na miejscowość.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja