Weekend ---aktualnyrok--- nad jeziorem w Mikołajkach

Weekend na Mazurach w Mikołajkach stanowi bardzo dobrą opcję na mały “odjazd od rzeczywistości”. W jak najbardziej pozytywnym i zdrowym sensie - w nawale codziennych obowiązków domowych, szkolnych, zawodowych i innych (i to jeszcze wielu naraz) od czasu do czasu trzeba się od tego wszystkiego odciąć i porządnie odpocząć. W przeciwnym wypadku idzie zwariować. A w polskiej Krainie Wielkich Jezior w ---aktualnyrok--- roku interesujących alternatyw dla zażywania relaksu nikomu nie powinno zabraknąć.

Weekend w górach

Myślisz: Mazury, mówisz: żeglarstwo. Mikołajki powszechnie uznawane są za kolebkę śródlądowej turystyki wodnej. I całkiem słusznie, gdyż dobrych i urokliwych szlaków jest w pobliżu od groma. Samo miasto leży na styku dwóch “podłużnych” jezior - Tałtów i Mikołajskiego, łączącego się niedaleko z rozległymi Śniardwami. Liczne rzeczki i kanały pozwalają wykorzystać weekend na pływanie jachtem czy kajakiem w wiele ciekawych miejsc. I nie trzeba być żadnym wilkiem morskim. Promy i statki wypływające z portu pasażerskiego kursują m.in. do Węgorzewa, Rydzewa czy Węgorzewa.

Podziwianie krajobrazów czy dzikich zwierząt w objętych ochroną rezerwatach przyrody tylko na papierze wydaje się mało ekscytujące. Za to dzięki nim zdjęcia z weekendu w Mikołajkach na Mazurach okażą się z pewnością tak dobre, że będą pokazywane znajomym przy wielu kolejnych okazjach. Poza tym polowanie na jak najlepsze ujęcia nieuchronnie będzie wiązało się z jakże korzystnym dla zdrowia ruchem na świeżym powietrzu. Zresztą: piesza wycieczka, jazda na rowerze czy konny rajd mogą być niemałą atrakcją samą w sobie.

Weekend nad morzem

Wbrew temu, co mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać, również zimą ---aktualnyrok--- weekend nad jeziorem w Mikołajkach może zagwarantować przyjemny wypoczynek nad wodą. Pojmowany w dwójnasób. Jeśli taflę skuwa gruba warstwa lodu, to znaczy że panują idealne warunki dla bojerów. Ślizgom w wykonaniu profesjonalistów bliżej do wyścigów niż regat, a to z uwagi na oszałamiające prędkości. Ci, którzy ponad adrenalinę przedkładają zabawę w gronie rodzinnym, mogą skorzystać z rozbudowanego aquaparku “Tropikana”.

Kiedy pogoda skutecznie zniechęca do spędzenia weekendu w Mikołajkach nad jeziorem, warto zabrać się za zwiedzanie. Miasto nie jest może jakąś architektoniczną perełką, ale swój klimacik ma. Najważniejsze zabytki miasta to budowle sakralne: kościoły Matki Bożej Różańcowej, św. Mikołaja oraz świątynia ewangelicko-augsburska. Tej ostatniej, wybudowanej w 1842 roku, towarzyszy dysponujące intrygującą ekspozycją Muzeum Reformacji.

Ci, którzy nie mają nic przeciwko krótkim dojazdom, zapewne zainteresują się krzyżackim zamkiem w Rynie, etnograficzną Osadą Kulturową w Kadzidłowie (gmina Ruciane-Nida) czy niezwykłym, bardzo żywym skansenem - prasłowiańskim grodem Galindia. Tego rodzaju niespodzianki to mocna, niekoniecznie dobrze znana w ---aktualnyrok---r. strona Mazur. Weekend w Mikołajkach to więcej niż możliwość, to pewność trafnego wyboru.


Komentarze (0)

Dodaj komentarz