O sile przyciągania Mikołajek, czyli Mazury dobre na każdą okazję

Jeden z najważniejszych i najsłynniejszych kurortów turystycznych w kraju, położony w wyjątkowo urodziwym i pod wieloma różnymi względami atrakcyjnym zakątku Polski. To zdanie w zasadzie mogłoby wystarczyć za całą reklamę Mazur i tak lubianej miejscowości, jaką są Mikołajki. A skoro nie ma pilniejszej potrzeby bliższego przybliżania wszystkich walorów okolicy, warto się zastanowić i trochę podumać, co w jakich okolicznościach sprawdza się najlepiej.

Weekend we dwoje w Mikołajkach - za romantyczną stronę dwójkowego wypadu na Mazury bodaj najmocniej odpowiadają tutejsze pejzaże, słusznie nazywane cudem natury. Skoro odpowiednie tło dla weekendu we dwoje już jest, pora zerknąć na to co Mikołajki mogą zaoferować zakochanym. Jest tego całe mnóstwo, od wyprawy na żagle czy przechadzek po wcale urokliwych uliczkach miasta, przez nader przyjemny relaks w SPA bądź Parku Wodnym Tropikana, aż po tak niecodzienne atrakcje jak porwanie przez dzikich Galindów. Czego jak czego, ale intensywnych doznań weekendowi tylko we dwoje w Mikołajkach na pewno nie zabraknie.

Odnowa biologiczna w Mikołajkach - czyli jak połączyć przyjemne z pożytecznym, a czasami wręcz koniecznym. Generalnie z odnowy biologicznej korzysta się po to, żeby w dalszej (lub nieco bliższej) perspektywie nie zostać zmuszonym do polegania na polskiej służbie zdrowia. Mikołajki mają kilka wyspecjalizowanych ośrodków, gdzie potrafią postawić człowieka na nogi. I gwałtownie poprawić samopoczucie, gdyż zabiegi SPA & Wellness potrafią przynieść bardzo pozytywne wrażenia. Odnowa biologiczna to jedno, będąc w Mikołajkach warto ją wspomóc paroma ćwiczeniami np. na rowerze, w kajaku czy nawet biegając po niebywale malowniczej okolicy.

Sylwester w Mikołajkach - stosownie do okazji huczna impreza sylwestrowa, tak trochę mimochodem puentująca parę miłych dni na Mazurach. Turnusy na sylwestra trwają zwykle po parę dni, które w Mikołajkach pod koniec roku można przeznaczyć m.in. na podziwianie miejskiej architektury (np. ewangelicki kościół Świętej Trójcy, przy którym działa Muzeum Reformacji),małe wycieczki po najbliższej okolicy (ciekawa przyrodniczo stacja PAN w Popielnie?) czy sporty zimowe: do wyciągów narciarskich nie jest zbyt daleko, a jak pogoda pozwoli to można wypróbować bojery. Byle nie spóźnić się na zabawę, która jest gwoździem programu na sylwestra w Mikołajkach.

Boże Narodzenie w Mikołajkach - czyli dobry sposób żeby uciec przed nadmiarem bożonarodzeniowych zobowiązań i w końcu przeznaczyć święta na jakże potrzebny wypoczynek. Mikołajki nie są może typowym kierunkiem wyjazdów na Boże Narodzenie, jednakże mają kilka asów i jokerów w rękawie. Od unikalnego, zimowego piękna mazurskich pejzaży począwszy, na zaskakująco różnorodnych możliwościach zrelaksowania się skończywszy. W trakcie Bożego Narodzenia w Mikołajkach da się i poszaleć w aquaparku, i pojeździć na nartach (przy hotelu lub jadąc np. do Mrągowa lub Okrągłego),i zapewnić rodzinną rozrywkę w Mazurolandii (Gierłoż niedaleko Kętrzyna) - Mazurskim Parku Atrakcji.

Andrzejki w Mikołajkach - niezły pomysł na to, jak pojechać na Mazury w celach turystycznych i niejako przy okazji porządnie się zabawić. Imprezy andrzejkowe w Mikołajkach raczej nie będą odbiegać od ogólnie przyjętych standardów… chyba, że organizatorzy andrzejek zdecydują się wprowadzić do zabawy jakieś regionalne elementy, w typie legendarnego Króla Sielaw. A jeśli chodzi o możliwości wypoczynkowe, Mikołajki nawet pod koniec listopada mają bardzo dużo do zaoferowania. Spacery wzdłuż brzegów jezior, wycieczki do rezerwatów przyrody, plaża, park wodny, port, bliższe i dalsze muzea - andrzejki na pewno będą udane z takim bogactwem atrakcji.

Boże Ciało w Mikołajkach - świąteczno-religijny długi weekend tuż przed szczytem sezonu letniego i wakacyjnym najazdem turystów na Mazury. W trakcie Bożego Ciała (i paru następnych dni) ruch w Mikołajkach jest jeszcze dość daleki od maksimum, co pozwala swobodnie (w miarę) korzystać ze wszystkich dostępnych atrakcji. A w maju/czerwcu przy ładnej pogodzie zestaw opcji do wyboru jest nadzwyczaj bogaty. Mazurskie Safari, Fun Park Mazury Extreme (gokarty i nie tylko),nadzwyczaj rozbudowana Mazurolandia, Wilczy Szaniec i inne historyczne obiekty w najbliższej okolicy… Mikołajki i ich najbliższe okolice gwarantują, że pobyt na Boże Ciało dostarczy całej masy wrażeń.

Weekend majowy w Mikołajkach - majówka na Mazurach, gwarantująca całą gamę pozytywnych wrażeń. Długi weekend na początku maja to taka (nie)oficjalna inauguracja sezonu w Mikołajkach - dobra nie tylko na urządzenie grilla nad brzegiem jeziora, choć to też bardzo kusząca możliwość. Przyjezdni mogą wybrać się w dłuższy rejs dzięki usługom Żeglugi Mazurskiej (albo samemu wsiąść do żaglówki / kajaka),urządzić sobie małe safari (prywatne “ogrody zoologiczne”, placówki przyrodnicze PAN),zobaczyć wiekowe zabytki i inne historyczne obiekty w regionie, oddać się rozmaitym rozrywkom… W tej ostatniej dziedzinie bodaj największy wybór zapewnia Mazurolandia, przy której działają też Mazurskie Muzeum Militariów i Park Atrakcji Wojskowych - ok. 45 minut jazdy samochodem od Mikołajek.

Wielkanoc w Mikołajkach - święta wielkanocne w wydaniu mazursko-rekreacyjnym. Parę dni przeznaczonych niemal wyłącznie na relaks w Mikołajkach to bez wątpienia ciekawsze widoki na Wielkanoc niż gorączka świątecznych przygotowań w domu. Niby koszty wyjazdu są wyższe niż przy spędzanią świąt wielkanocnych w domu, ale uwzględniając walory wypoczynkowe sprawa nie jest już taka oczywista. A co konkretnie Mikołajki mogą zaoferować turystom na czas Wielkanocy? Fantastyczne mazurskie pejzaże, świetne trasy rowerowe (i ewentualnie szlaki wodne),niczego sobie plażę nad Jeziorem Mikołajskim oraz całe mnóstwo fascynujących zakątków w bliższym i dalszym sąsiedztwie Mikołajek.

Walentynki w Mikołajkach - dość nietypowy, aczkolwiek całkiem ciekawy kierunek na wyjazd z okazji lutowego święta zakochanych. Tym, co bodaj najmocniej zachwyca na walentynkach w Mikołajkach najmocniej - rzecz jasna nie licząc ukochanej osoby przy boku - są zimowe krajobrazy na Mazurach. Romantycznie jak mało gdzie w Polsce. Poza tym na pary, które przyjeżdżają do Mikołajek na walentynki, czeka mnóstwo sposobności na przyjemny relaks we dwoje. SPA z masażami, duży park wodny, a nawet wyciągi narciarskie.

Ferie zimowe w Mikołajkach - kierunek wręcz odwrotny do tego, który wybiera tzw. większość. Mogłoby się wydawać, że akurat Mikołajki na Mazurach nie mają zbyt wiele atrakcji do zaproponowania przyjezdnym w trakcie ferii zimowych. A w rzeczywistości wolny czas da się tutaj spożytkować na wiele różnych, nieodmiennie przyjemnych sposobów. Konne lub piesze wycieczki po niebywale malowniczej okolicy, spokojne zwiedzanie zabytków i muzeów w okolicy, jazda na łyżwach, bojery oraz inne sporty na lodzie, Park Wodny Tropikana na rozgrzewkę… A jakby tego było mało, niedawno w Mikołajkach pojawiły się m.in. stok narciarski i całoroczny roller-coaster, na ferie zimowe wprost doskonałe.

Dzień Kobiet w Mikołajkach - typ pakietów specjalnych, w którym dział rekreacji i relaksu odgrywa zdecydowanie pierwszoplanową rolę. Panie wysoko sobie cenią wszelkie przyjemności jakie daje odpoczynek w SPA, a Mikołajki na Dzień Kobiet dają do wyboru dość dużo ośrodków tego typu do wyboru. Nie wspominając już o tym, jaki potencjał wypoczynkowy ma sam przyjazd na Mazury, na parę bezstresowych dni. Wypadałoby jeszcze wspomnieć, że niektóre obiekty w Mikołajkach z okazji Dnia Kobiet proponują paniom jeszcze więcej atrakcji: wspólne wycieczki, ciekawe prelekcje i warsztaty, programy artystyczne i wiele, wiele więcej.

Wakacje w Mikołajkach - zdecydowanie największy szczyt sezonu turystycznego na Mazurach. Piękna pogoda, wspaniałe krajobrazy, mnóstwo atrakcji: wakacje to zdecydowanie najlepszy czas na to, aby odwiedzić Mikołajki i cieszyć się udanym wyjazdem. Wprawdzie tłumy turystów mogą dawać się we znaki, ale to niedogodność równie drobna co komary. Zachwycające jeziora, bezcenna przyroda, niezła infrastruktura rekreacyjna, rodzinne parki rozrywki, mniejsze i większe imprezy (jak wielki hit ostatnich lat, czyli Rajd Polski). Wyliczanka mogłaby jeszcze trwać, lecz jedno jest pewne: w okresie wakacji właściwie nie sposób być niezadowolonym z Mikołajek.

Jesień w Mikołajkach - czas zaraz po sezonie letnim, kiedy duża część przyjezdnych (zwłaszcza niepełnoletnich) musi już wracać do domów. A to oznacza, że jesienią Mikołajki stają się przyjaźniejsze turystom, w paru różnych dziedzinach. Po pierwsze: na mazurskich wodach i w kurorcie robi się zdecydowanie mniej tłoczno. Po drugie: ceny w Mikołajkach na sezon jesienny zwykle znacząco spadają. Tyczy się to zarówno noclegów na Mazurach, jak i dostępnych jeszcze atrakcji. Jesień to niezła pora, żeby wpaść do Mazurolandii, stacji badawczej Polskiej Akademii Nauk w Popielnie, Mrongoville czy Parku Dzikich Zwierząt.

Weekend listopadowy w Mikołajkach - w sam raz na krótki, czysto wypoczynkowy wypad na Mazury. W czasie długiego weekendu listopadowego, wynikającego z przypadających na ten miesiąc świąt, Mikołajki są w stanie zapewnić turystom całkiem przyjemny relaks. Wprawdzie żeglowanie po mazurskich jeziorach przy zmiennej, jesiennej pogodzie lepiej pozostawić wytrawnym wilkom morskim, lecz i tak opcji dla “niedzielnych wczasowiczów” pozostaje całkiem dużo. Atrakcje parku wodnego, wyprawy piesze i rowerowe, jazda konna po cudownej okolicy, poza tym w okolicach Mikołajek jest sporo miejsc związanych z ważnymi wydarzeniami w historii Polski. Listopadowy weekend da się spożytkować na mnóstwo rozmaitych sposobów.

Galeria
Dodano: 2017-07-12 10:07:00

Komentarze (2)
Anonim
11.08.2017 13:04

A ja mam jak najszczerszą nadzieję, że Rajd Polski jeszcze wróci na dolnośląskie asfalty, najlepiej od razu w randze eliminacji Mistrzostw Świata WRC. Nie żebym miał coś do Mazur i Mikołajek, po prostu tęsknię :, A miasto wygląda bardzo ładnie, z wielką chęcią bym się na wczasy do Mikołajek wybrał.

Anonim
5.10.2017 11:30

Bardzo turystyczna miejscowość. Mikołajki w szczycie sezonu są bardzo zatłoczone, ale można pooglądać jachty i żaglówki pływające po tutejszych jeziorach. Na wypad na Mazury na kilka dni Mikołajki będą ok.

Dodaj komentarz