Kilka słów o Mikołajkach

MIKOŁAJKI - Miasto w powiecie mrągowskim; 3,8 tyś. mieszkańców. Region często jest nazywany Krainą Wielkich Jezior Mazurskich. Miasto położone nad atrakcyjnymi jeziorami, stworzyło tu żeglarską stolicę Polski. W Mikołajkach znajduje się przystań Żeglugi Mazurskiej. W tym niewielkim miasteczku znajduje się około 1,5 tyś. miejsc noclegowych w hotelach, pensjonatach i kwaterach prywatnych.

Na terenie dzisiejszych Mikołajek istniała osada staropruska, a pierwsza wzmianka pochodzi z 1444 roku. W późniejszym czasie zbudowano tam most przez jezioro, za korzystanie z którego pobierano opłatę. Była to miejscowość krzyżacka, posiadająca doskonałą bazę połowu ryb, które potem, dalej eksportowano. W czasie sekularyzacji zakonu krzyżackiego w 1525 roku, większość mazurskich parafii protestanckich, otrzymała pastorów mówiących po polsku, a do Mikołajek przybył z Polski pastor Jakub Wilamowski. Prawa miejskie miejscowość otrzymała w 1726 od króla pruskiego Fryderyka Wilhelma I. Uruchomienie w 1843 roku, stałej żeglugi po Mazurach i uruchomienie w 1911 roku linii kolejowej spowodowało ożywienie turystyczne tego miasta.

6 NAJWAŻNIEJSZYCH ATRAKCJI:

  1. REZERWAT JEZIORO ŁUKNAJNO - Już w 1937 roku był to teren objęty ochroną, a po wojnie w 1947 roku uznano za rezerwat ornitologiczny. W 1977 roku został włączony na międzynarodową listę rezerwatów biosfery pod egidą UNESCO. Kolejnym uznaniem tym razem konwencji RAMSAR został uznany za bardzo ważny na świecie obszar wodno-błotny. Rezerwat o pow. 709,97 ha położony jest 5 km na wschód od Mikołajek. Jezioro Łuknajno jest największym skupiskiem łabędzia niemego w Polsce, liczącego w okresie przelotów do 2.500 ptaków. Występują tam również: łyski, perkozy, kaczki krzyżówki i rzadkie w Polsce hełmiatki. Można także dostrzec: czaple, wąsatki, bieliki, rybołowy, kanie i wiele innych gatunków ptactwa.
  2. HOTEL GOŁĘBIEWSKI - Jest to jeden z najpiękniejszych hoteli na Mazurach. Położenie nad samym brzegiem jeziora Tałty jest bardzo atrakcyjne o każdej porze roku. Świetna atmosfera pobytu i profesjonalna obsługa, są tylko częścią walorów tego hotelu. Do innych atrakcji hotelowych możemy zaliczyć Park Wodny Tropikana, w którym znajdują się: basen sportowy, basen rekreacyjny z falą, basen z hydromasażem wodno-powietrznym, basen szkolny i brodzik dla dzieci. Do basenów należą: trzy tory zjeżdżalni o łącznej długości ok. 700 metrów, młynek wodny i basen - rzeka z prądami. W hotelu wykonuje się również różnego rodzaju masaże i zabiegi wodne SPA. Całoroczne lodowisko, pole golfowe, klub jeździecki czy przystań wodna zwiększają atrakcyjność hotelu i Mikołajek.
  3. MUZEUM REFORMACJI - Nauki ks. dr. Marcina Lutra i innych reformatorów luterańskich opisane zostały w księgach symbolicznych zawartych w "Księdze Zgody" z roku 1580. Są wiernym wykładem Pisma Świętego jedynego źródła wiary i nauki chrześcijańskiej w duchu luterańskim. W Muzeum Reformacji przedstawione są Kancjonały Ewangelickie, Postylle, Modlitewniki, Pisma Święte w polskich i obcojęzycznych wydaniach od XVII w. do współczesności. Również można zobaczyć tłumaczenia Konfesji Augsburskiej i pism Ks. Dra Marcina Lutra. Muzeum wystawia dokumenty parafialne od XVII do XIX wieku.Poza wystawą złożoną z pozycji książkowych jest również zbiór fotografii przedstawiających historię Mikołajek i tutejszej Parafii.
  4. SZLAK ŻEGLOWNY GIŻYCKO - MIKOŁAJKI - Długość szlaku wynosi 37,20 km. Droga wodna wiedzie w kierunku południowym przez środkową część Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Na początku trasy znajduje się trzecie co do wielkości jezioro krainy i jedno z największych w Polsce - jezioro Niegocin. Na trasie leży także kilka mniejszych jezior połączonych za pomocą kanałów. Z jeziora Niegocin widoczna panorama Giżycka i Wilkasów. Na leżących dalej jeziorach duże ilości ptactwa wodnego, w tym łabędzie. Z jeziora odgałęzienie szlaku bocznego do jeziora Kisajno przez Kanał Niegociński. Pod koniec drogi wodnej najwyższe wzniesienie okolicy, będące też punktem widokowym - Olszowy Róg 155 m n.p.m. Trasa kończy się na jeziorze Mikołajskim.
  5. SZLAK ŻEGLOWNY MIKOŁAJKI - RUCIANE-NIDA - Długość szlaku wynosi 19,20 km. Droga wodna wiedzie w kierunku południowym od jeziora Mikołajskiego, przez jezioro Bełdany oraz niewielkie jeziora Guzianka Mała i Guzianka Wielka. Niemal przez całą długość szlaku, ciągną się piękne lasy Puszczy Piskiej. Na początku szlaku, płyniemy w odległości 2,25 km od największego akwenu w Polsce - jeziora Śniardwy. Między południowym krańcem jeziora Bełdany i jeziora Guzianka Mała znajduje się śluza komorowa "Guzianka" pokonująca ponad 2 metrową różnicę poziomu wód tych jezior. Trasa się kończy w miejscowości Ruciane-Nida.
  6. SZLAK ŻEGLOWNY MIKOŁAJKI - PISZ - Długość szlaku wynosi 25,00 km. Droga wodna wiedzie w kierunku południowo - wschodnim przez największe polskie - jezioro Śniardwy i najdłuższą odcinek kanałowy w systemie żeglugowym Wielkich Jezior Mazurskich, łączący jezioro Seksty i jezioro Roś - Kanał Jegliński mający 5,25 km. Na jeziorze Śniardwy możliwe są zjawiska braku widoczności na jakikolwiek brzeg. Po drodze można zobaczyć Stację Naukową PAN w Popielinie. Na Kanale Jeglińskim w pobliżu wyspy Karwik (ok.800 metrów) - śluza komorowa Karwik. Kajakarze mogą kontynuować spław do Narwi i Wisły wypływającą z jeziora Roś rzeką Pisą. Zakończenie w porcie w Piszu.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz