Żeglarstwo

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Złapać wiatr w żagle, wypuścić się na wielką wodę i bujać myślami w przestrzeni niebieskich migdałów… Ech, żeglowanie w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich przypomina cudowny sen. Byle tylko pogoda dopisała, byle jak najdłużej się z tego snu nie obudzić.

Z Mikołajek można wypłynąć żaglówką choćby na największe na Mazurach, a zarazem największe w naszym kraju jezioro Śniardwy usytuowane na południowy-zachód od miasta. Ponoć wiejące na nim wiatry bywają nader kapryśne, jezioro polecane jest więc bardziej wprawnym wodniakom.

Ze Śniardw droga wodna na południe przez jeziora Bełdany, Guziankę Małą i Guziankę Wielką prowadzi do Rucianego-Nidy (19 km). Na południowy wschód wiedzie trasa do miasta Pisz (25 km). Biegnie ona przez jeziora Mikołajskie, Śniardwy i Kanał Jegliński stanowiący najdłuższy odcinek kanałowy (5,25 km) w systemie Wielkich Jezior Mazurskich.

Płynąc z Mikołajek w kierunku północno-zachodnim można dotrzeć do miasteczka Ryn (20 km). Trasa ta prowadzi w zasadzie jednym jeziorem wypełniającym długą rynnę jeziorną pomiędzy Rynem, Mikołajkami i Rucianem-Nidą.

Na północ od Mikołajek, przez jeziora Tałty, Tałtowisko, Szymon, Szymoneckie, Jagodne, Boczne, Niegocin można dotrzeć do usytuowanego niemal w centrum Krainy Wielkich Jezior Mazurskich Giżycka (37 km) a stamtąd przez jeziora Kisajno, Dargin, Kirsajty i Mamry do Węgorzewa. Po drodze można oczywiście zawinąć do wielu mniej obleganych przez turystów miejscowości, w których znajdują się niewielkie przystanie.

Oferta miejscowych czarterów (ul. Spacerowa 1, ul. Kowalska 3, ul. Pod Lasem 2, ul. Kajki 82) powinna zaspokoić wymagania każdego żeglarza. W Wiosce Żeglarskiej przy ul. Kowalskiej 3 znajduje się nowoczesny port z pogłębionym i oczyszczonym basenem, wyposażony w keje z doprowadzonym prądem i wodą, sanitariaty oraz natryski.

W porcie mieści się także punkt serwisowy sprzętu pływającego, świadczący usługi szkutnicze oraz wypożyczalnia jachtów i motorówek.

Mini przewodnik

Ile na Mazurach jezior i kanałów łączących kolejne akweny ze sobą, tyle intrygujących szlaków czeka tutaj na prawdziwych wilków morskich. Również pod względem infrastruktury, tj. portów i przystani, wypożyczalni sprzętu czy punktów szkutniczych, Mikołajki należą do czołówki polskich ośrodków żeglarskich. Pozostaje tylko liczyć na pomyślną pogodę.

Galeria

Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja