Szlak kajakowy na rzece Krutyni

Jednym z najpopularniejszych szlaków kajakowych w regionie, a przy tym uważanym za jeden z najpiękniejszych w Polsce jest szlak biegnący rzeką Krutynią na terenie gminy Mikołajki i Ruciane-Nida. W roku 2009 wyróżniony jaka Najlepszy Produkt Turystyczny Warmii i Mazur.

Działacz i pisarz mazurski Karol Małłek powiedział nawet, że „kto nie zna Krutyni, ten nie widział Mazur”. Szlak mierzy sobie ponad 100 km (ale 60% szlaku to woda stojąca) jest szlakiem łatwym. Prowadzi przez kilkanaście jezior połączonych krótkimi rzekami, objętych wspólnym mianem rzeki Krutyni. Teren przez jaki wiedzie jest mocno pofalowany. Najwyższe wzniesienie (211 m n.p.m.) znajduje się w dorzeczu Krutyni, koło wsi Warpuny, a najniższe (116) przy jeziorze Bełdany. Początek szlaku znajduje się w położonych 57 km na południowy zachód od Bogaczewa Sorkwity nad Jeziorem Lampackim.

Tam także można wypożyczyć niezbędne kajaki w Stanicy Wodnej PTTK , w cenie od 22 zł do 45 zł za dzień.

Dalej szlak wiedzie m.in. przez Jezioro Dłużec, Jezioro Białe, Jezioro Gant, wieś Babięta, Jezioro Zyzdrój Wielki, Jezioro Spychowskie, Jezioro Zdrożno, Jezioro Uplik, Jezioro Mokre, wieś Zgon, Jezioro Krutyńskie, wieś Krutyń, wieś Wojnowo, Jezioro Gardyńskie, Jezioro Bełdany.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz