Osada Kulturowa

Wartym odwiedzin miejscem w Kadzidłowie jest także Prywatne Muzeum Danuty i Krzysztofa Worobców, które znajduje się na terenie zabytkowejOsady Kulturowej”. Osadę współtworzą drewniane budowle przeniesione z innych miejscowości.

Są wśród nich 2 spichlerze (w jednym urządzono banię czyli rosyjska saunę, drugi stanowi fragment ekspozycji), podcieniowy budynek gospodarczy oraz dwie chałupy. W tej z Warnowa koła Rucianego-Nidy znajduje się muzeum. Jest to chałupa zrębowa, zbudowana z grubych bali na przełomie XVIII i XIX w. Na jej parterze zaaranżowano wnętrze mieszkalne oraz wiejskiej szkoły, natomiast na poddaszu umiejscowiono ekspozycję etnograficzną.

Odwiedzając "Osadę Kulturową" warto zatrzymać się na posiłek w prowadzonej przez Państwa Worobców - "Oberży pod Psem” serwującą przede wszystkim lokalne dania takie jak kwaśnicę mazurską, zupę kurkową, sałatkę z kozich serów czy naleśniki z kajmakiem. Oberża była wielokrotnie wyróżniana w konkursach, m.in. Gault&Millau 2015.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Wstęp do Osadu Kulturowej - Muzeum w Mazurskiej Chacie Podcieniowej:

  • bilety normalne - 10 zł
  • bilety ulgowe - 6 zł
  • grupy zorganizowane powyżej 12 osób - do ustalenia (niezbędna wcześniejsza rezerwacja telefoniczna)

Prywatne muzeum etnograficzne, urządzone w zabytkowym gospodarstwie mazurskim. Najstarsza jest tutaj chata podcieniowa, postawiona jeszcze na początku XIX stulecia. Ekspozycja jak najwierniej odtwarza wnętrza domostwa oraz szkoły z epoki. Wystawy urządzone są również w spichlerzu, pozostałe budynki przystosowano m.in. dla oberży i parowej sauny rosyjskiej.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz